Galvenie » 2010 » Janvāris » 2 » Urīna nesaturēšana grūtniecības laikā
11:58:23
Urīna nesaturēšana grūtniecības laikā
 
bilde no:  www.snarkymommy.com/labels/Pregnancy.html Vairāk nekā puse grūtnieču pēdējā grūtniecības trimestrī sūdzas par urīna nesaturēšanu. Visbiežāk tā ir ar spiedienu saistīta urīna nesaturēšana, kad klepojot, šķaudot, smejoties vai paceļot smagāku priekšmetu, patvaļīgi iztek urīns... Dažreiz tas ir tikai neliels daudzums, bet dažreiz tas nomoka pārlieku daudz.

Iegurņa pamatni veido muskuļu un audu saišu komplekss. Šī sistēma ir kā šūpuļtīkls, kas no iegurņa kaula līdz mugurkaulam balsta urīnpūsli, taisno zarnu, dzemdi un citus iegurņa orgānus. Ja iegurņa pamatnes muskulatūra kļūst vāja vai tiek bojāta, veidojas maksts, dzemdes, urīnpūšļa noslīdējums, sliktāk noslēdzas urīnpūšļa slēdzējmuskuļi. Šīs izmaiņas rada atvieglošanās traucējumus, seksuālā apmierinājuma samazināšanos, urīna nesaturēšanu. Smejoties, klepojot, šķaudot, pēkšņi palielinās spiediens uz urīnpūsli. Ja urīnkanāla slēdzējmuskuļi – muskuļu vārsts – darbojas slikti, var iztecēt urīns.

Grūtniecības laikā uz urīnpūsli spiež palielinātā dzemde, kuru ietekmē hormoni. Tādēļ, īpaši trešajā trimestrī, var rasties urīna nesaturēšana.

Sievietei, kurai ir problēmas ar urīna nesaturēšanu jau pirms grūtniecības, bieži ir urīna nesaturēšana gan grūtniecības laikā, gan pēc dzemdībām. Urīna nesaturēšanas risku palielina smēķēšana, daudzaugļu grūtniecība, ģenētiski iedzimtas audu īpatnības. Ir pierādīts, ka sievietēm ar palielinātu svaru, urīna nesaturēšana sastopama četras reizes biežāk.

Pēc dzemdībām nedaudz mainās sievietes uroģenitālās sistēmas anatomija un fizioloģija. Var veidoties dzimumorgānu noslīdējums, kas traucē urīnpūšļa noslēgšanās funkciju. Neatkarīgi no dzemdību veida (dabīgas dzemdības vai ar ķeizargrieziena palīdzību) sievietēm var būt urīna nesaturēšana arī pēc dzemdībām. Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka, dzemdējot ar knaibļu palīdzību, urīna nesaturēšanas risks palielinās.

Iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšanas vingrojumi ir ļoti efektīvs urīna nesaturēšanas profilakses veids. Starpenes muskuļu vingrojumus vajadzētu veikt visām sievietēm grūtniecības laikā un pēc dzemdībām. Nostiprinot starpenes muskuļus, uzlabojas spēja saturēt urīnu. Vienkāršākus vingrojumus var veikt, barojot zīdaini, mainot autiņbiksītes, veicot mājas uzkopšanas darbus, skatoties televizoru, braucot ar automašīnu. Atliek vien katru dienu 50 – 60 reizes sasprindzināt, paturēt, skaitot līdz 10, un atlaist starpenes muskuļus. Ja nav skaidrs, kurus muskuļus nepieciešams sasprindzināt, to var darīt urinēšanas laikā. Ieteicams sasprindzināt muskuļus tā, lai pārstātu tecēt urīna strūkla. Ja sievietei dzemdību laikā nav starpenes plīsumu un griezumu, vingrojumus var sākt veikt uzreiz pēc dzemdībām. Tas ir profilakses un ārstēšanas veids, kas neko nemaksā. Tik vien nepieciešams, lai sievietei būtu gribasspēks, un viņa atcerētos izpildīt vingrojumus.

Lai grūtniecības laikā urīna nesaturēšana neizraisītu diskomfortu, ieteicams lietot speciāli pielāgotus ieliktnīšus, piemēram, Latvijā plaši pieejamos TENA Lady.


Kategorija: Grūtniecība | Skatījumu skaits: 2214 | Pievienoja: AIRITA | Atslēgvārdi: grutnieciba, sievietem, urina nesaturesana | Reitings: 0.0/0