Piedegušu katliņu tīrīšana


Pat visrūpīgākajai saimniecei gadās piededzināt katliņu un tad labāk zināt dažādus paņēmienus, kā ar skādi tikt galā.

Ja gadās piededzināt ēdienu tā pamatīgi, tad pat ar kārtīgu miekšķēšanu un tīrīšanu būs par maz un jāizmanto papildlīdzekļi, lai katliņš atkal atgūtu savu iepriekšējo izskatu.

No dabiskajiem līdzekļiem var izmantot sodu, ko biezā slānī ieber katliņā, mazliet pārlej ūdeni un tad atkarībā no piedeguma pakāpes patur. Var pat atstāt uz divām diennaktīm, ja gribas būt pavisam drošai, ka pēc tam piedegumu varēs notīrīt. Vēl var arī katliņu ar ielikto sodu nedaudz uzlikt uz karstas uguns un pakarsēt, un tad nolikt uz nakti. (Ja tomēr vēl kas pēc tam palicis, procesu var atkārtot.) Tāpat no dabiskajiem līdzekļiem var iebērt katliņā biezu kārtu vārāmo sāli, nedaudz uzliet ūdeni, atstāt uz nakti mirkt un nākamā dienā viegli notīrīt. Mazāk zināms, bet efektīvs līdzeklis ir arī pelni, kas ir labs līdzeklis katliņu tīrai noberšanai. Bet ideālam efektam pēc tam to visu var iztīrīt ar daudziem tik iecienīto Skaidru. Turklāt Skaidra labi palīdz atjaunot arī katlu ārējo skaistumu un spīdumu.

Neierasta, bet efektīva metode ir coca - colas ieliešana un pāris minūšu vārīšana. Pēc tam viegli piedegumu notīrīt nost.

Šādos gadījumos var noderēt arī dažādu firmu piedāvātie Oven cleaner jeb cepeškrāsns tīrītāji, kas palīdz arī pret piedegušiem katliņiem. 

Un ko lai dara ar katliņa melno "dibenu"? No Cālis.lv foruma:

„Manas mammas katlu dibeni arī ir pulka tīrāki, bet tas tāpēc, ka viņa pēc katras vārīšanas/šmorēšanas riktīgi ar birsti tos berž. Es tā nedaru, mazgāju tikai katla iekšpusi un ārpusi, dibinu neaiztieku.”

„Man onkuls tos katlu dibenus kad tie galīgi melni ar kaut kādu skābi „nokodina”, bet pēc tam nedēļu māja smird.”

„Es ar beržu, ar sodu gan, bet nu tas vājš mierinājums, vairāk sevis mānīšanai, ka es taču beržu, bet tie netīrās.”

„Man ir katls, kam nekas nenodeg - pats melns, iekša melna - neprasi no kāda materiāla, savulaik pirms gadiem 6 kaut kādā akcijā dabūju. Bet tiem, kam nepieciešams, var pamēģināt ar vārāmo sāli paberzt.”

„Vispār jau visideālākā tīrīšana ir ar smiltīm - ja ir iespēja stiep ārā un berz tik nost.”

„Nu, es tos katlu dibenus ar anway zoom tīru.”

„zoom man neiet pie sirds, bet tas ar otiņu uzliekamais, cepeškrāsns „iekšu” tīrītājs ir štelle! Tas arī katla dibeniem melnumus ņem nost.”

„Trauku mazgājamā mašīna ar ideāli pati par sevi noberž tās katlu apakšas, bez jebkādiem papildus tīramlīdzekļiem.”

„Rupjā sāls: attīra vara pannas un katlus. Izkaisīt sāli uz svaiga traipa krāsnī, tad notīrīt. Izkaisīt sāli uz rūsas traipa un tad izspiest laimu vai citronu tam virsū, tad ļaut iesūkties vairākas stundas un tad notīrīt.

Kartupeļi: Kartupeļu pusītes var notīrīt rūsu no cepam pannām – pēc tam to apstrādājot ar sāls skurbi vai kartupeli iemērc rupjajā sālī pirms tīrīšanas.”

„Virtuvē trauku mazgāšanai vispār neizmantoju ķīmiju, neredzu nepieciešamību. Taukainas virsmas vai piekaltušus katlus, podus un visu pārējo perfekti iztīru ar mūsu pašu Skaidru.”

Iveta Rozentāle


Aprunāties ar citām saimniecēm par līdzīgām tēmām Jūs varat  forumā