Fuksiju kopšana

Izvēloties fuksijai vietu dārzā, jāievēro, ka šķirnes ar gaišiem ziediem, šķirnes ar lillā ziediem un šķirnes ar baklažāna krāsas ziediem jāsargā no tiešiem saules stariem. Šķirnes ar oranžiem ziediem un šķirnes ar kombinētiem (sarkanas kauslapiņas un baltas, rozā vai sarkanas vainaglapiņas) ziediem var neilgu laiku atrasties saulainā vietā. Fuksiju bagātīgai ziedēšanai vajag daudz netiešas, izkliedētas gaismas. Smalkā fuksija ir viens no retiem augiem, kas zied arī ēnainās vietās.

Novietojot fuksiju dārzā, tās izskats mainās: samazinās atstarpes starp lapām, dzinumi sāk spēcīgāk zaroties. Dažas šķirnes pat grūti atpazīt – ziedi maina krāsu no baltas uz rozā, no rozā uz sarkanu. Lapiņas krāsojas spilgtākas, krāšņākas, parādās košas līnijas un strīpas.

Pārvietošanai no istabas uz dārzu fuksijas laicīgi jāsagatavo. Pavasarī puķi apgriež vai, ja augs nav liels un ir vesels, nedaudz saīsina dzinumus. Pārstāda lielākā podā, daļēji nomainot augsni.

Fuksijām var izmantot gatavu augsni ziedošiem augiem. Ja augsni gatavo paši, tad noteikti jāpiejauc velēnu zemi vai mālu. Var izmantot arī hidrogēlu un vermikulītu. Tāda augsne ilgāk saglabās mitrumu. Var uzreiz augsnē iejaukt kompleksos minerālmēslus, paredzētus ziedošiem augiem. Ja mēslojums nav uzreiz iestrādāts augsnē, tad fuksijas regulāri jāmēslo ar šķidro mēslojumu ziedošiem augiem. Labākai drenāžai izmanto keramzītu un perlītu, jo fuksijām nepatīk pārmērīgs mitrums. Fuksiju saknes ātri aug, tāpēc jāizvēlas atbilstoša lieluma pods.

Līdz maija sākumam fuksiju var droši veidot un galotņot. Ja augu apgriezīs vēlāk, tad tas arī vēlāk un nabadzīgāk ziedēs. Jaunās fuksijas uzzied jau pirmajā gadā, bet bagātīgi ziedēs tikai tie augi, kuri ir jau izauguši līdz jūlijam. Vasarā fuksijas pārsvarā zied, bet aug pavasarī.

Siltumnīcās audzētās fuksijas pirms iznešanas ārā kāda divas nedēļas ir jānorūda. Veiksmīgi to var darīt stiklotā lodžijā, ik dienu palielinot svaigā gaisa padevi. Fuksijām patīk smidzināšana. Šajā laikā puķi nevajadzētu piebarot un ķīmiski apstrādāt.

Dārzā podus ar lieliem caurumiem var ierakt dobē. Tā fuksija ātrāk pieradīs pie jauniem apstākļiem, saknes ieaugs un ņems ūdeni arī no zemes. Rudenī augu varēs viegli atgriezt mājās, nogriežot liekās saknes un par trešdaļu saīsinot dzinumus.

Fuksiju pavairošana

Pavasarī apgriežot un galotņojot fuksijas mēs iegūstam daudz pavairošanas materiāla. Iegūtos spraudeņus var apsakņot un izaudzēt jaunus augus.

Daži padomi no forumiem veiksmīgai spraudeņu apsakņošanai.

  • Apsakņošanai izmanto 10-12 cm garus spraudeņus ar diviem lapu pāriem. Apakšējās lapas parasti norauj nost. Stādot pirmā lapu augšanas vieta ir augsnē, bet augšējais lapu pāris virspusē.
  • Ūdenī fuksijas diezgan slikti sakņojas. Labāk iespraust zariņus podiņā ar zemi, virsū burku vai maisiņu (lai lielāks gaisa mitrums) un to visu nolikt siltumā. Ideāli, ja siltums nāktu no apakšas. Un neaizmirst savus stādījumus ik pa laikam pavēdināt - pārlieku lielā mitrumā zariņi var arī sapūt.
  • Vēl labāk spraudenim virsū likt nogrieztu plastikas pudeli vai visu aizsiet celofāna maisiņā, kas pilns ar gaisu. Vajadzīga liela gaisa sprauga, citādi sapūs.
  • Var pielietot kādu apsakņošanas stimulatoru.
  • Apsakņošanai derīgs līdzeklis ir "Vitmīns" no Bioefekta. Sausais piejaucams augsnei, šķidrais izmantojams laistot.

Fuksijas izmantošana apzaļumošanā

Praksē fuksijas biežāk tiek izmantotas vertikālai apzaļumošanai. Ļoti efektīgi tās izskatās piekārtajos podos. Nokareno šķirņu dzinumi ar lieliem pildītiem ziediem skaisti izskatās piekaramajos grozos un balkona kastēs. Vienīgais mīnuss – šo šķirņu augi slikti zarojas. Tāpēc tos var papildināt ar vasaras puķēm, tā nosedzot kailos zarus. Kompozīcijās fuksijas labi sader ar efejām, balzamīnēm, lobēlijām, portulakām, verbenām, plektrantiem un bakopām.