Galvenā lapa » Grūtniecība » Grūtniecības kalendārs Pievienot jaunu ierakstu

Pirmais trimestris

3. (1.) nedēļa

Jūsu mazulis: ir pagājušas tikai dažas dienas no tā brīža, kad ir notikusi olšūnas apaugļošana. Pirmajās četrās dienās olšūna ļoti aktīvi sāk dalīties. Apaugļošana notiek nevis dzemdē, bet olvada ceļa vidū (ar šo īpatnību ar saistīta ārpusdzemdes grūtniecības iespējamība). Apaugļotā olšūna aptuveni septiņu dienu laikā aizceļo līdz dzemdei un ieligzdojas dzemdes gļotādā. Dažu nedēļu laikā tā būs kļuvusi par embriju un placentu. Nedēļu vecs embrijs ir apmēram 0,15 mm liels. Jau apaugļošanas brīdī tiek noteikts bērniņa dzimums, tāpēc, ja vēlaties izmēģināt diētu, kura, iespējams, palīdzēs Jums tikt pie vēlamā dzimuma bērna, tad tā ir jāpiemēro apmēram 3-6 mēnešus pirms ieņemšanas.

Jūs pati: Jūs nekādas izmaiņas vēl nejūtat. Pirmajās 7-10 dienās embrijs vispār vēl nav "ieligzdojies" dzemdē, tāpēc vēl nav izveidojusies saikne starp Jums un nākamo bērniņu. Bieži vien sievietes tieši šajās pirmajās grūtniecības nedēļās, kamēr vēl nezin, ka ir stāvoklī, ir dzērušas alkoholu, lietojušas kādas zāles, turpinājušas lietot pretapaugļošanas tabletes. Jāsaka, ka par to nav stipri jāuztraucās: Jūsu olšūnas kvalitāte ir noteikta jau stipri agrāk (kad Jūs vēl pati bijāt tāds pats embrijs), savukārt, kamēr nav izveidojusies nabas saite - embrijs nav saistīts ar Jūsu asinsrites sistēmu, tātad nesaņem nekādas vielas no Jums. Šajā laikā tas barojas pats no savām rezervēm. Tādēļ, ja Jūs neesat hronisks alkoholiķis un nelietojat narkotikas - nevajag velti uztraukties.

Kad embrijs būs apmēram 3 nedēļas vecs un tam būs saikne ar Jūsu organismu, tad jau vissdrīzāk par tā esamību Jūs zināsiet. Lielākas problēmas var radīt zāļu lietošana, tāpēc par katru konkrētu medikamentu lietošanu būs jāpasaka savam ārstam. Turpmāk jālieto zāles tikai ar ārsta atļauju. Pretapaugļošanās tablešu instrukcijā ir rakstīts, ka uzzinot par grūtniecību, tās momentā jābeidz lietot.

Kad embrijs implantējās dzemdes gļotādā, ir iespējami nelieli asiņaini izdalījumi. Tie ir ļoti nelieli, var teikt, ka izdalījumi nedaudz iekrāsojušies ar asinīm. Tas ir normāli. Dažreiz pirmajos divos grūtniecības mēnešos ir pat mēnešreizes, kuras ir nedaudz trūcīgākas, nekā parasti. Tas arī ir normas robežās, bet obligāti jāinformē ārstu par šādu asiņošanu. Vispār asiņošana grūtniecības laikā ir bīstama parādība - ir iespējams, ka notiks spontānais aborts, tādēļ nekavējoties jādodas pie ārsta.

Fiziski veselām sievietēm ir vieglāk iznēsāt bērnu, nepieņemties svarā pāri normai, viņām organisms ir labāk apgādāts ar skābekli, bērni ir veselīgāki. Tāpēc daudzas sievietes grūtniecības laikā nodarbojas ar fizkultūru. Galvenais ir atcerēties, ka grūtniecības laiks nav piemērots rekordu sasniegšanai, nevajadzētu krasi mainīt pierasto sporta veidu, jākonsultējas ar ārstu. Ja esat aktīvi nodarbojušās ar sportu pirms grūtniecības, tad varat turpināt, tikai parasto slodzi ir jāsamazina apmēram līdz 70%. Ja sports nebija Jūsu dzīves sastāvdaļa, tad grūtniecības laiks nav labākais, kad būtu jāsāk aktīvi nodarboties ar fizkultūru. Jums vajag vairāk staigāt, pavadīt laiku svaigā gaisā, varat apmeklēt speciālas nodarbības grūtniecēm, kurās sievietes mācās atslābināties. Ir arī speciāli izstrādāti kompleksi grūtniecēm, kurus viņas var veikt mājās (obligāti pēc ārsta konsultācijas).

Vitamīnus un citas nepieciešamās minerālvielas ir vēlams sākt lietot jau pirms grūtniecības iestāšanās (apmēram 3 mēnešus), ja neesat to darījusi, tad sāciet lietot pēc iespējas ātrāk, konsultējoties par to ar savu ārstu.

Grūtniecība ir labs laiks lai sāktu domāt par to, ko tad īsti mēs ēdam un mainīt savus sliktos paradumus uz labiem un veselīgiem. Pareizs ēdiens līdzēs Jums iznēsāt veselu bērnu, nepieņemties svarā, labāk pašai justies.

4. (2.) nedēļa:

Jūsu mazulis: viņš ir pavisam maziņš - tā augums ir mazāks par 1 mm. Bet viņš jau ir sācis veidoties par augli (šobrīd ir izveidojušies aizmetņi nākošai nervu, asins un citām sistēmām). Placenta vēl nav izveidojusies.

Jūs pati: visticamāk, ka tieši šajā nedēļā Jūs gaidat kārtējo mēnešreižu parādīšanos. Kad tās nesāksies - pirmā doma, protams - grūtniecība! Varat jau taisīt mājas grūtniecības testu. Bet ņemiet vērā, ka daudzi testi vēl var neuzrādīt grūtniecību, jo "grūtniecības" hormona līmenis vēl var nebūt pietiekoši liels. Tāpēc testu jātkārto pēc nedēļas. Kā rāda prakse (šī tēma, laikam tiek apspriesta visos grūtniecības forumos) - testi drīzāk var neuzrādīt esošo grūtniecību, nekā uzrādīt grūtniecību, ja tās nav. Uz šo pusi viņi "nemānās. Tā kā - ja tests parādīs 2 svītriņas, varam Jūs apsveikt! Ja tikai vienu svītriņu, bet mēnešreizes vēl nav sākušās - vienkārši atkārtojiet testu pēc nedēļas. Precīzāk par grūtniecības esamību var pateikt ārsts, kad iztaisīs asins analīzes. Ja zinat, ka esat stāvoklī, pie ārsta speciāli vēl nav jāiet - vienkārši ar apskati grūtniecību viņš vēl nenoteiks. Grūtnieču uzskaitē jāstājas līdz 12. (10.) nedēļai. Pārsvarā sievietes, kuras interesējas par savu un bērnu veselību to dara ap 6. (8.) nedēļu. Ātrāk - tajos gadījumos, ja jau iepriekš ir zināms, ka sievietes veselības traucējumu dēļ varētu būt kādi sarežģījumi. 

5. (3.) nedēļa:

Jūsu mazulis: viņa augums ir apmēram 1,25 mm, viņam veidojas sirsniņa, centrālā nervu sistēma un kauli. Nedēļas laikā izveidosies skeleta pamats.

Jūs pati: tagad, bez mēnešreižu iztrūkuma, var parādīties arī citas grūtniecības pazīmes - sāpošas krūtis, slikta dūša. Bet pārsvarā slikta dūša no rītiem parādās apmēram no 6. (4.) nedēļas. Vēl varat ievērot, ka biežāk gribās iztukšot urīnpūsli. Vēl viena no grūtniecības pazīmēm ir nogurums, kurš var turēties visu grūtniecības laiku, bet pārsvarā grūtniecības vidū tas ir sastopams reti. Jālieto ārsta izrakstītos vitamīnus, vairāk jāatpūšās svaigā gaisā. Daudzas sievietes jau var sūdzēties par palielinātu apetīti, noslieci uz kādu vienu konkrētu produktu, kā arī kādas smakas nepanesamību.

6. (4.) nedēļa:

Jūsu mazulis: viņš ir nedaudz paaudzies - tagad viņa augums ir 2 - 4 mm. Auglim augumu mēra "sēdus" pozā, jo kājas viņam ir stipri saliektas un pievilktas klāt ķermenim. Tātad, šie izmēri tiek skaitīti no galvas vidus līdz mugurkaula beigām ("astes galam"). Ar speciālu aparatūru var sadzirdēt kā pukst bērniņa sirds. Ir sācies pats galvenais periods - embrionālais. Šajā laikā embrijs ļoti ātri uztver visādus negatīvos faktorus. Iedzimtie defekti pārsvarā savu sākumu ņem tieši šajā laikā. Šīs nedēļas laikā veidojas smadzenes, parādās kāju un roku aizmetņi. Embrijam vēl ir aste, kas vēlāk pazudīs.

Jūs pati: Jums palielinās dzemde, bet pagaidām to vēl nevar redzēt, vienkārši paskatoties uz Jums. Ja grūtniecība nav pirmā, tad gan var pamanīt nelielas izmaiņas vēdera formā. Bet to pagaidām redzat tikai Jūs pati un ja esat bez drēbēm. Sievietēm, kurām ir slikta dūša no rītiem, varētu būt nedaudz samazinājies svars. Pārējām - nedaudz palielinājies, pārsvarā ne vairāk par 500 gr, bet tomēr Jūs jau varat sajust, ka bikses un svārki sāk spiest viduklī. Daudzām sievietēm jau palielinās krūtis. Ir labākais laiks doties pie ārsta pirmajā vizītē, apskates laikā jau var redzēt palielināto dzemdi. Ārsts atbildēs uz visiem Jūsu jautājumiem. Neaizmirstiet sagatavoties pirmajai vizītei. Jums nāksies atbildēt uz jautājumiem, kas skar Jūsu, Jūsu vīra un vecāku veselības stāvokli (īpaši jāzin par sirds kaitēm, alerģijām, izslimotām nopietnām slimībām, iedzimtām kaitēm). Vēlams uzzināt kāda bija grūtniecība Jūsu mammai un vecmāmiņai (no mātes puses) - jo daudzas īpatnības ir iedzimtas. Jāzin par savām slimībām (labāk paņemt medicīnas karti līdzi), precīzi jāpasaka, kad bija pēdējās mēnešreizes un kāds Jums ir cikls. Ja esat lietojusi kādas zāles - noteikti par to pasakiet ārstam, vēlams paņemt līdzi zāļu kastīti. Neaizmirstiet mājās sagatavot rakstiski savus jautājumus ārstam, kā arī pierakstiet atbildes. Pirmās apskates laikā Jums tiks paņemtas dažādas analīzes.

7. (5.) nedēļa:

Jūsu mazulis: viņš aug neticami ātri! Ja nedēļas sākumā tā augums ir 4-5 mm, tad nedēļas beigās jau 11-13 mm (tas ir apmēram zirņa lielumā). Embrijam attīstās kāju aizmetņi. Tie vēl ir kā īsas spuras. Roku aizmetņi jau ir paaugušies un tie ir sadalīti divās daļās ar elkoni.  Sirds diezgan stipri ir izvirzīta uz āru, tai jau ir divas kameras. Plaušās parādās bronhu aizmetņi. Galva ir ļoti liela (kā ķermenis), attīstās smadzenes. Sāk attīstīties actiņas un nāsis. Formējās zarnas, apendiks.

Jūs pati: apkārtējie vēl neredz, ka esat stāvoklī. Jūs vēl var mocīt slikta dūša. Svarā Jūs varējāt pieņemties apmēram par 1 kg. Bet daudzas sievietes, kurām ir izteikti slikta dūša, varēja tieši pazaudēt kādu kilogramu. Tas ir normāli. Galvenais tādos gadījumos ir daudz dzert, jo, ja vemšana ir vairākas reizes dienā, var iestāties organisma atūdeņošanās. Dažreiz uzdod jautājumu: ja jau bērns vēl ir tik mazs, kāpēc tad pieņemos svarā? Svars palielinās, jo ir palielinājusies placenta, ir augļūdens, bet galvenais - organisms sāk veidot tauku slāni uz vēdera, kas pilda gan aizsargslāņa funkciju, gan arī uzkrāj vielu rezerves, kuras tiks izmantotas bērna zīdīšanas laikā. Tieši tāpēc, ja māmiņa baro ar krūti, tad viņai ir vieglāk nodzīt lieko svaru.

Tagad varat sākt pamazam palielināt savu apēsto kaloriju skaitu. Jums ir tagad jāēd apmēram par 300 kkal vairāk, nekā agrāk. Cenšaties ēst nevis "tukšas kalorijas" (piemēram, šokolādi), bet gan dārzeņus, augļus. 

8. (6.) nedēļa:

Jūsu mazulis: viņš turpina strauji augt un attīstīties. Viņa augums ir 1,4-2 cm. Rociņas ir vēl paaugušās, tagad tās var locīt elkoņos. Parādās neliels deguns, sāk formēties auss (gan iekšā, gan arī ārpusē), parādījās plakstiņi uz acīm. Kājas paliek arī nedaudz garākas. Turpina attīstīties plaušas un bronhos, asins rites sistēma.

Jūs pati: Jūsu palielinātā dzemde traucē uzvilkt apspīlētas drēbes. Iespējams, ka var jau pamanīt nelielu vēderiņu, īpaši, ja grūtniecība nav pirmā. Bet vispār vēdera forma un izmērs ir ļoti individuāla lieta. Tā kā dzemde visu grūtniecības laiku mēdz laiku pa laikam sasprindzināties, tad dažas sievietes šo sasprindzināšanos jūt kā tādas nepatīkamas sajūtas vēdera apakšā, spazmas. Dzemdei augot bieži parādās vēl viena nepatīkama lieta - dzemde sāk spiest uz nervu, kas atrodas gurnos, tāpēc var mocīt ļoti stipras sāpes gurnos, kājas augšējā daļā vai pie "astes kaula". Diemžēl, ar šo parādību neko nevar darīt. Vienīgi var nedaudz atvieglināt sāpes, ja apguļās uz pretējā sāpei sāna, tad dzemde nedaudz noslīd nost no šī nerva.

9 (7) nedēļa:

Jūsu mazulis: Jūsu mazuļa augums nu ir 2,2-3 cm (tas ir, apmēram, kā olīva). Viņam jau var ieraudzīt pirkstiņus (gan rokām, gan kājām). Veidojās kakls. Bērns sāk kustēties. Šīs kustības var pamanīt ar ultraskaņu. Galviņas forma mainās, tagad tā ir jau vairāk līdzīga cilvēka galvai. Pagaidām vēl nevar ārēji noteikt kas tas ir - puika vai meitene - ārējie dzimumorgāni vēl nav attīstījušies.

Jūs pati: būsiet jau pamanījusi, ka viduklis ir pazudis. Vēl varētu būt gan noguruma un miegainība sajūta un slikta dūša, bet drīz šīs pazīmes pazudīs.

10. (8.) nedēļa

Jūsu mazulis: viņa augums ir 3,1-4,2 cm. Un tagad var jau noteikt viņa svaru - tas ir apmēram 5 gr.  10.nedēļas beigas - tās ir embrionālās stadijas beigas un augļa stadijas sākums. Kā jau tika minēts, embrionālā stadija ir viss nopietnākā vēl nedzimušā bērna veselībā. Daudzas pataloģijas var izveidoties tikai līdz 10.grūtniecības nedēļai (ieskaitot). Actiņas bērniņam vēl ir ciet, tās atvērsies tikai pēc 16 nedēļām.

Jūs pati: atšķirībā no Jūsu mazuļa, Jūs pati esat izmainījusies ļoti maz. Pat vēl nav vajadzības vilkt speciālās grūtnieču drēbes. Ērtāk ir nēsāt trikotāžas drēbes, kuras neapspīlē vēderu un netraucē Jums kustēties.

11. (9.) nedēļa:  

Jūsu mazulis: bērna augums ir apmēram 4,4-6 cm un svars ir ap 8 gr. Pēc izmēriem tas līdzinās nelielam citronam. Auglis tagad izskatās jau pēc cilvēka. Viņam vairs nav astītes, ir izveidojies kakls, pirkstiņi, sāk veidoties nadziņi. Sāk veidoties arī ārējie dzimumorgāni, bet tos vēl ir ļoti grūti saskatīt.

Jūs pati: pamazam pāriet nelabums un miegainība. Daudzas sievietes tieši pretēji - sāk izjust enerģijas pieplūdumu, ir tāda sajūta, ka varētu viena pati kalnus gāzt. Tomēr nevajadzētu pārāk pārpūlēties, vēlams dienā nedaudz atpūsties. Palielinoties asinscirkulācijai, parādās iekšēja siltuma sajūta, tāpēc var būt karsti un palielinās svīšana. Ir pēdējais laiks doties pie ārsta! Ņemiet vērā, ka, pat ja Jūs precīzi zināt datumu, kad palikāt stāvoklī, ārsts (un arī likumdošana) grūtniecību skaita no pēdējo mēnešreižu datuma. Ja grūtniecības uzskaitē būsiet stājusies līdz 12.nedēļai, apmaksātais pirmsdzemdību atvaļinājums būs par divām nedēļām garāks.

12. (10.) nedēļa:  

Jūsu mazulis: auglis sver tagad 8-14 gr. Viņa garums no galvas līdz dibenam ir apmēram 6 cm. Ar speciālu aparātu (doppleru) var saklausīt bērna sirdspukstus. Visi orgāni ir jau izveidojušies, tagad tie tik attīstās un aug. Pamazam cietē skeleta kauli. Attīstās muskuļi. Bērns ļoti aktīvi kustās dzemdē, bet šīs kustības vēl Jūs nevarat sajust. Ja Jums liekas, ka sajūtat kustības, tās ir vēdera gāzes, nekas vairāk. Bērnam uz mēles parādās garšas receptori, viņš var atšķirt garšu. Augļūdenim ir salda garša, ar to zinātnieki paskaidro mūsu mīlestību pret saldumiem.

Jūs pati: kopsummā Jūs, iespējams, esat pieņēmusies svarā līdz pat 3,5 kg. Tas ir normas robežās. Vēlams iegādāties lielāku krūšturi, jo krūtis ir palielinājušās un turpinās palielināties. Līdz 12.nedēļai Jums bija jāiztaisa sekojošas analīzes:

  • pilna asinsaina
  • jānosaka hemostāze
  • jānosaka asinsgrupa un Rh piederība (bērna tēvam arī!)
  • cukura līmenis asinīs
  • veneroloģiskie izmeklējumi (HIV, sifiliss, hepatīts)
  • urīna analīze

Ja esat laicīgi stājusies uzskaitē, tad visus norīkojumus būsiet saņēmusi no ārsta.

Otrais trimestris

Trešais trimestris

Uzdot savus jautājumus un aprunāties ar citiem apmeklētājiem par līdzīgām tēmām Jūs varat  forumā:  

Grūtniecība

Dzemdības

Kategorija: Grūtniecības kalendārs | Pievienoja: aviciite (22.09.2004)
Skatījumu skaits: 28383 | Atslēgvārdi: kalendars, grutnieciba | Reitings: 3.7/3