Galvenā lapa » Grūtniecība » Grūtniecības kalendārs Pievienot jaunu ierakstu

Otrais trimestris
13. (11.) nedēļa:  3D bilde

 

 

Jūsu mazulis: bērna organisms ir pilnīgi izveidojies - viņam ir visi orgāni, kauli, muskuļi. Turpmāk viņš vienīgi augs. Ja pēc gēniem matiem jābūt tumšiem, pigmenta šūniņās folikuli sāks ražot melno pigmentu. Mazuļa garums varētu būt deviņi centimetri, svars - vismaz divdesmit grami. Viņš izdara tveršanas kustības, rauc pieri, šķielē.

 

Jūs pati: pamazām atgriežas agrākā enerģija, taču atpūta tik un tā nepieciešama. Neuzņemieties pārāk daudz darba. Dzemde turpina vienmērīgi palielināties. Vēl nesteidzieties vilkt grūtniecēm piemērotus tērpus. Tikai pārliecinieties, vai krūšturis labi balsta krūtis, kas ir piebriedušas.

 

14. (12.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērna galva ir liela - apmēram trešdaļa no ķermeņa garuma. Līdz šim ķermenītis bija saliekts kā pīrādziņš, tagad tas iztaisnojās, jo kaulaudi, arī ribas, strauji attīstās. Acis ir izveidojušās. Seja izskatās pēc jaundzimušā sejas. Bērnam ir liela piere, mazs, uzrauts deguns un izteikts zods. Nobriestot muskuļiem un nervu sistēmai, kustības kļūst aktīvākas un saskaņotākas, lūpas kustās, piere raucas grumbās un galva grozās - visas šīs kustības ir zīšanas refleksa sastāvdaļas. Placenta, kas sākotnēji ietvēra embriju un ūdenspūsli, tagad aizņem vienu dzemdes malu. Labi redzamas nagu iedobītes un paši nadziņi, var saskatīt arī augošos matiņus. Attīstās ārējie dzimumorgāni, ar labu ultraskaņas aparātu jau var noteikt bērna dzimumu. Sirds pukst 110-160 reizes minūtē, turpina attīstīties asinsrites sistēma. Bērns ir atkarīgs no placentas darbības, kura līdz dzemdībām varētu tikt saukta arī par mazuļa virtuvi. Bērnu un placentu saista nabassaite, kas šobrīd jau ir nobriedusi. To veido trīs asinsvadi. Pa lielo vēnu auglis saņem barības vielas un skābekli saturošas asinis, vienlaikus pa abām artērijām no bērna uz placentu tiek pārnestas atkritum vielas un no skābekļa brīvās asinis. Nabassaite ir gara kā izstiepta virve, tāpēc netraucē bērnam brīvi kustēties, arī vietas viņam daudz. Četrpadsmit nedēļu veca mazuļa garums no galvas līdz dibenam sasniedz piecdesmit sešus milimetrus, kopējais garums varētu būt septiņi līdz deviņi centimetri, svars - četrdesmit pieci līdz četrdesmit astoņi grami.

 

Jūs pati: dzemde paceļas uz augšu vēdera dobumā, to var sataustīt virs simfīzes. Jums vajadzētu būt lieliskai pašsajūtai, taču saglabājas tieksme pēc īpašiem ēdieniem. Iespējams, var jau redzēt, ka esat stāvoklī, bet tas katrai sievietei ir individuāli.

 

15. (13.) nedēļa:   

 

Jūsu mazulis: pārsteidzoši ātri turpina veidoties bērna nervu šūnas - vairāk nekā simts tūkstoši vienā minūtē! Grūtniecības devītajā mēnesī mazulim jau būs vairāk nekā desmit miljardi smadzeņu šūnu - tik, cik ir visiem cilvēkiem. Bērna sejiņā sāk parādīties mīmika, viņš rauc pieri, kustina lūpas, groza galvu un arī pats kustās. Ja mazuļa rokas vai kājas pieskarās ķermenim, tas atbild ar nekoordinētiem grūdieniem.

 

Jūs pati: grūtniecības otrajā trimestrī Jūs, iespējams, jutīsities labāk, Jums ir vairāk enerģijas. Labsajūtu varbūt vienīgi traucē viegli dedzinoša sajūta kuņģī, aizcietējumi. Aktivizējas vairogdziedzera darbība, tāpēc, ja ir fiziska piepūle, arī vingrojot, vairāk svīstat un īsāka kļuvusi ieelpa un izelpa. Tā kā gludā muskulatūra atslābst arī urīn ceļos, jāuzmanās no urīn ceļu infekcijām. Vēlams atteikties no sliktiem ieradumiem - smēķēšanas, alkohola un patvarīgas medikamentu lietošanas. Centieties nepārpūlēties, neslimot. Placenta bērnu aizsargā no infekcijām, bet vīrusus, nikotīnu un alkoholu aiztur tikai daļēji. Līdz dzemdībām mazulis skābekli saņem caur placentu, un tā trūkumu viņš pats nevar kompensēt. Vīrieša uzdevums - rūpēties par to, lai jums būtu pēc iespējas mazāk uztraukumu, lai jūs domātu par sevi un nepārdzīvotu, ja kaut kas nav tik ideāli, kā jūs vēlētos.

 

16. (14.) nedēļa: 

 

Jūsu mazulis: Bērniņam veidojas krunkaina ādiņa, aug nadziņi. Pamazām attīstās arī lanugo - ļoti maigs, mīksts apmatojums. Pastāv uzskats, ka tas palīdz uzturēt nepieciešamo ķermeņa temperatūru. Mazulis strauji aug. Viņa ķermenis kļuvis proporcionāls, kājas ir garākas par rokām, un galva vairs neizskatās tik milzīga. Bērna garums ir desmit līdz septiņpadsmit centimetri (mērot no galvas līdz dibenam), svars - 135 līdz 180 gramu. Sākušas darboties aknas un aizkuņģa dziedzeris. Pamazām attīstās arī mazuļa plaušas. Viņš izdara pirmās elpošanas kustības, ieelpojot augļa ūdeni. Varbūt jau pirmajā ultrasonogrāfijas izmeklēšanā varēsiet uzzināt, vai gaidāms puika vai meitene.

 

Jūs pati: jau otro reizi vajadzētu ierasties pie vecmātes vai ārsta. Tagad vai nākamo divu nedēļu laikā varētu veikt arī ultrasonogrāfisko apskati. Būtu jauki, ja pie ultrasonogrāfijas speciālista kopā ar jums dotos arī mazuļa tētis. Veicot šo izmeklēšanu, bērna attēlu iespējams izprintēt. To, kas redzams ekrānā, var arī ierakstīt videokasetē. 16. - 20.nedēļā var pirmo reizi sajust bērna kustības. Sākumā tās šķiet līdzīgas ziepju burbuļu plīšanai, tauriņa spārnu pieskārieniem, klauvēšanai vai arī zarnu darbības izraisītām vieglām kustībām. Atcerieties datumu, kurā pirmoreiz sajutāt mazo kustamies, un pasakiet to vecmātei. Tas palīdzēs noteikt dzemdību laiku, it īpaši, ja pēdējo menstruāciju datums piemirsies un US vēl nav veikta. Tagad jau redzamas izmaiņas jūsu ķermenī - droši vien izzudusi vidukļa līnija. Jūsu sirds darbojas gandrīz ar divtik lielu slodzi nekā pirms grūtniecības.

 

17 (15) nedēļa: 

 

Jūsu mazulis: bērniņš tagad iekārtojies dzemdes augšdaļā. Kopš šā brīža viņš sver vairāk nekā placenta. Nervu šūnas, kas nāk no smadzenēm, lēnām pārklājas ar aizsargājošu taukainu mielina slāni. Veidojas saikne starp nerviem un muskulatūru - tā nepieciešama, lai varētu vingrināt locītavas. Mazulim sākt augt uzacis un skropstas, uz mēles turpina attīstīties garšas kārpiņas.

 

Jūs pati: hormonu daudzums svārstās, tāpēc varētu asiņot smaganas. Iespējams, novērojamas izmaiņas arī ādā - uz vēdera veidojas strijas, bet uz sejas un rokām parādās asinsvadu zīmējums. Tās ir normālas parādības, daļa no kurām izzudīs pēc dzemdībām. lai kavētu striju veidošanos, ieteicams lietot atbilstošus krēmus vai losjonus (un ne tikai uz vēdera, bet arī uz krūtīm). Var būt vairāk izdalījumu no maksts. Taču gan jau esat pieradusi pie sava jaunā stāvokļa un vairāk uzmanības varat veltīt jūtu dzīvei, apzināti meklējot patīkamas emocijas. Grūtniecības otrajā trimestrī tas ir īpaši svarīgi, jo ietekmē augļa garīgo attīstību.

 

18. (16.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: mazais ir aptuveni divdesmit centimetru garš un vairāk nekā 170 gramu smags. Viņš sāk pārbaudīt savas spējas - gan speršanu, gan tveršanu ar rokām, gan zīšanu. Rociņas tver, kājeles sper. Daudzi bērni zīž savus īkšķus, ar rociņām satver nabas saiti.

 

Jūs pati: ja šis ir Jūsu pirmais bērns, iespējams, tieši šajā nedēļā sajutīsiet viņa kustības (ultrasonogrāfijā tās bija redzamas jau astotajā-devītajā grūtniecības nedēļā). Viņa kustības pastiprinās no pulksten 14 līdz 2. Sievietes parasti jūt ap astoņdesmit procentu šo kustību. Ja naktī grūti gulēt, izmantojiet papildu spilvenu - guļot uz sāniem, to palieciet zem vēdera vai starp ceļgaliem. Placenta ir apmēram centimetru bieza, tā producē aizvien vairāk hormonu, kas nepieciešami, lai regulētu dzemdes funkcijas un krūtis gatavotu bērna zīdīšanai.

 

19. (17.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērns ir aptuveni divdesmit piecus centimetrus garš un sver ap 340-500 gramu. Viņš strauji pieņemas svarā un nobriest. Jau izveidojušies īpaši taukaudi, kas nodrošina pastāvīgu ķermeņa temperatūru. Taukaudi nogulsnējās zem ādas dažādās ķermeņa daļās, it īpaši kakla un krūšu rajonā. Āda gan vēl ir sārta un krunkaina, jo zemādas tauku kārtiņa ir plāna. Ķermenis kļūst tvirtāks. Aktivizējās to dziedzeru darbība, kuri producē sierveida substanci (ziedi vernix caseosa), kas pārklāj mazuļa ādu vēl ilgu laiku un neļauj tai izmirkt augļa ūdenī. Mazulim aiz piena zobu aizmetņiem veidojās pastāvīgo zobu aizmetņi.

 

Jūs pati: ja Jums nav laika un iespēju apmeklēt grūtnieču vingrošanu, pati mājās izmēģiniet dziļo relaksāciju un vienmērīgu, ritmisku elpošanu. Atrodiet tam mazliet laika katru dienu. Tā kā apaļāks kļuvis gan vēders, gan dibens, platākās drēbēs jums būs ērtāk. Var gadīties, ka īsti nesaprotat, vai jūtat mazuļa kustības vai nē. Vislabāk tās var sajust vakarā, paguļoties pirms naktsmiera. Ja neesat bijusi uz ultrasonogrāfisko pārbaudi, ir pēdējais laiks to veikt.

 

20. (18.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: attīstoties auss ārējai formai, pilnveidojas mazuļa dzirde. Bērns uztver mammas balsi, sirdspukstus, vēdera darbības trokšņus. Seja kļūst vēl līdzīgāka cilvēka sejai. Mazulim ir gan mati, gan uzacis un skropstas. Plakstiņi ir aizvērti. Pirkstu galu ādiņa ir rievota, tātad bērniņam jau ir savs individuālais pirkstu nospiedums. Ultrasonogrāfijā 20.-21. grūtniecības nedēļā var redzēt augļa elpošanas kustības.

 

Jūs pati: pamanīsiet, ka bērniņš kļūst aizvien aktīvāks. Šīs kustības, kas dažkārt ir pat saredzamas, ļauj arī vīrietim vairāk apzināties, ka bērns tiešām aug, veidojās, dzīvo. Viņš var to jau sataustīt, saklausīt sirdspukstus, salīdzināt tos ar saviem. Sieviete var ļaut tajos ieklausīties arī mazuļa brālītim vai māsiņai. Dzemde acīm redzami aug. Jūsu naba var izspiesties uz ārpusi un tā palikt līdz bērna piedzimšanai. Ja Jums nav ērta krūštura, tāds būtu jānopērk.

 

21. (19.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērns tagad sver vismaz 540 gramu. Viņš brīvi kustās augļa ūdenī un spārdās diametrāli pretējās vietās. Meitenītei izveidojās visas olšūnas (pieci līdz septiņi miljoni). Krūšu dziedzeri redzami gan zēniem, gan meitenēm. Arvien cietāks kļūst mazuļa galvaskauss. Pamazam nobriest viņa smadzeņu šūnas, it īpaši tās, kas nepieciešamas domāšanai, atmiņai.

 

Jūs pati: var gadīties, ka jūtat tā saucamo dedzināšanu pakrūtē, mutē ir skāba, dedzinoša garša. Aprunājaties ar ārstu - viņš Jums ieteiks piemērotas zāles. Varbūt palīdzēs daži malki piena vai sārmaina minerālūdens. Dzemde nu ir pacēlusies līdz pat nabai. Iespējams, nevarat dziļi ieelpot, jo plaušas ir nedaudz saspiestas.

 

22. (20.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: mazulim izveidojas savs dzīves ritms - aktivitātes periodiski ar miegu. Iespējams, visaktīvākais viņš būs tieši tad, kad jūs gribēsiet atpūsties. Mazais ir apmēram trīsdesmit līdz trīsdesmit divus centimetrus garš. Ap 22.grūtniecības nedēļu bērniņa ķermenis ir pūkains - tas klāts ar lanugo, kas parasti izzūd pirms dzemdībām, dažkārt vēlāk.

 

Jūs pati: grūtniecības hormonu dēļ varētu būt uztūkušas smaganas. Neaizmirstiet rūpēties par zobiem, apmeklējiet zobu higiēnistu. Lielākā daļa grūtnieču šajā laikā jūtas labi. Varbūt viņas naktīs redz pārsteidzošus sapņus. Viņu paaugstinātā emocionalitāte var izraisīt negaidītas izjūtas. Neērtības var sagādāt, piemēram, varikozitātes vēnas, muguras sāpes

 

23. (21.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērns enerģiski kustās, reaģē uz pieskārieniem un skaņām. Mazais dzird ne tikai to, kā pukst mammas sirds, kā viņai plūst asinis un rūc vēders, bet arī balsis, kas skan ap viņu. Ja tuvumā atskan ļoti skaļš troksnis, viņš satrūkstas un sāk spārdīties. Toties mazulis nomierinās, kad mamma vai tētis viņu rāmi un maigi uzrunā un noglāsta. Ir pētījumi, kas liecina - ja gaidīšanas laikā vecāki ar bērnu bieži sarunājusies, mazais jau tūlīt pēc piedzimšanas spēj atšķirt viņu balsis.

 

Jūs pati: glāstot savu apaļo vēderu, varbūt izdosies sataustīt, kur ir bērna galva, kājas, dibentiņš, muguriņa. Iespējams, reizēm jutīsiet, ka vēderā kaut kas iesāpas. Ja pēc nelielas atpūtas tas pāriet, neuztraucieties, tas ir normāli, jo dzemde aug. Ap šo laiku kļūst samanamākas Brakstona kontrakcijas (Braxton-Hicks) - dzemde trenējās, vienlaikus masējot mazuli.

 

24. (22.) nedēļa: 

 

Jūsu mazulis: bērns ļoti strauji aug, tagad viņš ir 28-36 centimetrus garš. Mainījušās ķermeņa proporcijas - galva vairs nav tik liela, un ķermenis ir gandrīz kā jaundzimušajam. Nostiprinās bērna kauli - tie kļūst lielāki. Visi dzīvībai nepieciešamie orgāni ir tik nobrieduši, ka, gadījumā ja mazais piedzimtu tagad, viņš varētu arī izdzīvot - ja vien būtu laba, mūsdienīga neonatālā aprūpe un liela pacietība no vecāku puses. Rokām un kājām darbojas visi muskuļi, plaukstās var saskatīt līnijas. Dzimumorgāni iegūst formu. Zēniem sēkliniekos pieaug šūnu skaits, kuras producē vīriešu dzimum hormonu testosteronu.

 

Jūs pati: vēders strauji izaudzis, nu jau jūs sākat izskatīties pēc grūtnieces. Var parādīties nebijusi ēstgriba. Ja šajā laikā apmeklēsiet vecmāti, viņa mazuļa sirdspukstus saklausīs jau ar parasto koka stetoskopu. Bērna tētis tos, iespējams, sadzirdēs, pieliekot ausi pie jūsu vēdera, tikai jāmāk atrast pareizo vietu. Toties vecmātei varat palūgt, lai viņa ļauj jums pašai ar īpašu aparātiņu paklausīties bērna sirdspukstus. Jau laikus ar savu vecmāti varat pārrunāt dzemdību plānu.

 

Pirmais trimestris

 

Trešais trimestris

Uzdot savus jautājumus un aprunāties ar citiem apmeklētājiem par līdzīgām tēmām Jūs varat Forumā:  

 

Grūtniecība

 

Dzemdības

Kategorija: Grūtniecības kalendārs | Pievienoja: aviciite (01.01.2010)
Skatījumu skaits: 42656 | Komentāri: 2 | Atslēgvārdi: grutnieciba | Reitings: 3.5/2