Galvenā lapa » Grūtniecība » Grūtniecības kalendārs Pievienot jaunu ierakstu

Trešais trimestris
25. (23.) nedēļa:

 

 

Jūsu mazulis: smadzenes aug arvien lielākas. Attīstās smadzeņu šūnas un nervi, tie kļūst aizvien komplicētāki. Veidojoties smadzeņu rievām, nobriest tās smadzeņu šūnas, kurās vēlāk notiks domāšanas procesi. Zinātnieki pierādījuši, ka pat tik mazam bērnam var piemist spēja mācīties un atcerēties. Turpina attīstīties bronhi un plaušas, muskuļi nepārtraukti veic elpošanas kustības. Mazais norij pa mazām malciņām augļa ūdens, kurā pats peld, un turpat ik pa laikam izdala nedaudz urīna. Dažkārt viņš žagojās, un arī Jūs to varat sajust kā ritmiskas kustības vēderā. Žagošanās ir normāla parādība, bērns šādi gatavojās elpošanai. Dažreiz ir tā, ka bērns var žagoties ļoti ilgi un bieži. Arī tas ir normāli. Bērnam ir jau izveidojies noteikts miega un nomoda ritms.

 

Jūs pati: nedēļā Jūsu svars pieaug par aptuveni 500 gramiem. Vēdera lielums atkarīgs no Jūsu ķermeņa uzbūves, auguma garuma, stājas un augļa ūdens daudzuma. Iespējams, reizēm kājas savelk krampji. Tādos gadījumos saspringušo kāju nedaudz paceliet, papēdi stiepjot uz priekšu. Bērns var spiest uz urīnpūsli, liekot Jums biežāk iet uz tualeti.

 

26. (24.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: caurspīdīgā, krokainā, papīram līdzīgā bērna ādiņa pakāpeniski kļūst biezāka. Viņa nervu sistēma nostiprinās, un uz pieskārieniem no ārpuses viņš atbild ar kustībām. Ap šo laiku mazulis pirmo reizi paver plakstiņus. Turpmāk guļot tie būs aizvērti, bet nomoda periodā bērns tos mirkšķinās. Acis gandrīz vienmēr ir tumši zilas. Tikai dažas nedēļas pēc piedzimšanas tās iegūst savu īsto krāsu, tikai dažiem bērniem acis ir brūnas jau kopš dzimšanas. Tas pats attiecas arī uz matu krāsu - lielākā daļa bērnu piedzimst ar melniem matiem, tad tie ļoti ātri maina krāsu (bieži pret gaišu), bet arī šī krāsa nav "galīgā", tā vēl mainīsies.

 

Jūs pati: ja vēlaties pirms pirmsdzemdību atvaļinājuma izmantot kārtējo gada atvaļinājumu, būtu pēdējais laiks par to padomāt un brīdināt darba devēju.

 

27. (25.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērnam veidojas zemādas baltie tauki, kas palīdz uzturēt stabilu ķermeņa temperatūru. Ja gaidāms pirmais bērniņš, viņš, iespējams, dzemdē atrodas ar galvu uz augšu. Bet neuztraucieties - viņam vēl ir laiks apgriezties. Nevajag bažīties, ja šķiet, ka mazulis ir pārmērīgi aktīvs. Šajā laikā bērns kļūst spēcīgāks, viņam ir mazāk vietas, kustības - ierobežotākas. Mazulim paaugstinās muskulatūras tonuss, attīstās spēja orientēties telpā. Kustības liecina par viņa labsajūtu. Ja bērnam kaut kāda iemesla dēļ kļūst sliktāk, viņš ir mazāk aktīvs, arī kustības ir vājākas. Tad būtu jāveic papildu izmeklēšana. Dažkārt derētu pierakstit, cik bieži sajūtamas augļa kustības. Tas nostiprina arī emocionālo saikni ar bērniņu.

 

Jūs pati: līdz pat 36.grūtniecības nedēļai Jūs pieņemsities svarā. Sāciet laikus domāt par to, kas būs nepieciešams bērniņam, jo vēlāk nedaudz apgrūtinoša apaļuma dēļ iepirkšanās var kļūt par nepatīkamu pienākumu. Naktīs varbūt labāk jutīsities, ja gulēsiet uz sāniem un zem vēdera paliksiet spilvenu (vēl noderēs neliels spilventiņš starp ceļiem).

 

28. (26.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērna garums ir 25 cm (ja mēra tāpat, kā iepriekš - no galvas vidus līdz "astes" kaulam), vai arī 35-38 cm, ja mēra pilnu garumu. Svars - 900-1200 gramu. Augļa ūdens pūslis satur 750 ml šķidruma. Nobriest plaušu alveolas. Augļa ūdenī atrodas surfaktants (plaušu nobriešanai svarīga viela). Mazuļa acs tīklenes asinsvadi īpaši jūtīgi reaģē uz skābekļa koncentrācijas izmaiņām.

 

Jūs pati: neauztraucieties, ja no krūtīm sūcas kāda lāse salda, ūdeņaina šķidruma - pirmpiena. Tieši ar pirmpienu, kas mazulim vieglāk sagremojams, bērniņu barosiet viņa pirmajās dienās. Tā mazais saņems gan ūdeni, gan proteīnu, gan cukuru, vitamīnus un minerālvielas, gan arī vielas, kas pasargās viņu no infekcijām. Jāsaka, ka pirmpiena parādīšanās (vai neparādīšanās) grūtniecības laikā nekādi nenosaka to, cik daudz piena Jums būs pēc dzemdībām. Daudzām sievietēm grūtniecības laikā pirmpiens vispār neparādās. Ja Jūs esat rēzus negatīva, ap šo laiku Jums atkārtoti pārbaudīs antivielas un, ja to nebūs, ievadīs cilvēka antirēzus imunglobulīnu. Turpmāk savu ārstu vai vecmāti apmeklēsiet biežāk.

 

29. (27.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērna galva ir vairāk vai mazāk proporcionāla ķermenim. Mazais klāts ar baltu, taukainu masu, ko sauc par verniksu. Tas bērniņa ādu pasargā no izmirkšanas augļa ūdenī. Lielākoties vernikss izzūd neilgi pirms dzimšanas. Nu mazulis augļa ūdenī iečurā apmēram puslitru urīna. Zēniem sēklinieki parasti jau noslīd maisiņos.

 

Jūs pati: mazulis augot aizņem aizvien vairāk vietas, tāpēc jūtat, ka palielinās spiediens uz aknām, diafragmu, zarnām, visu vēdera dobumu. Raugieties, lai Jums būtu ērti. Atpūšoties izvēlieties pozu, lai kājas būtu paceltas uz augšu.

 

30. (28.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: mazais noteikti jūt Brakstona kontrakcijas, kas regulāri atkārtojas (šīs ir "izmēģinājuma" kontrakcijas, dzemde gatavojās īstām kontrakcijām). Bērna seja ir izveidojusies, pilnībā izaugušas uzacis un skropstas. Mazulis te atver, te aizver acis, tā trenējot acu muskuļus un spēju fokusēt skatienu. Tas, cik tālu (ap 20-25 cm) viņš redzēs tūlīt pēc piedzimšanas, cieši saistīts ar to, cik tālu viņam ir iespējams redzēt, atrodoties mātes vēderā.

 

Jūs pati: sēžot un stāvot ļoti svarīgi saglabāt pareizu stāju, pat ja šķiet, ka bērns neļauj noturēt līdzsvaru. Mainoties ķermeņa smaguma centram, dažreiz sāp mugura. Lai saglabātu pareizu stāju, jābūt ērtiem apaviem ar zemiem papēžiem. Ja ilgāk jāsēž, arī krēslam jābūt ērtam. Vienojieties ar savu ārstu par pirmsdzemdību atvaļinājumu. Ja grūtniecības novērošanas uzskaitē esat stājusies laikus, atvaļinājums pienāksies no 30. grūtniecības nedēļas. Bet, ja to izdarījāt vēlāk, - no 32. nedēļas. Daudzām sievietēm rodas problēmas ar asiņu cirkulāciju. Lai regulētu to, iespējams, būs jāatsakās no gredzenu, pulksteņa valkāšanas, drēbēm jābūt ar ļoti mīkstu un vaļīgu gumiju (vēlams platu, tad mazāk spiedīs), uzmanīgi izvēlaties zeķes un apavus, kā arī nevelciet nekādu pieguļošu apģērbu. Asins cirkulācijas uzlabošanai bieži iesaka nēsāt speciālas zeķubikses - uzprasiet savam ārstam vai aptiekā. Sēžot un guļot kājas nedrīkst sakrustot, piespiest pie kaut kā.

 

31. (29.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: esat bez elpas vai nē, bērniņš skābekli saņem pietiekami. Viņš strauji pieņemas svarā. Nadziņi jau izauguši līdz pirkstu galiem. Mazais mirkšķina acis. Kustību ritms, elpošanas un rīšanas kustības labi attīstījušās, tāpat arī spēja orientēties telpā. Augļa ūdenspūslis satur līdz 750 ml šķidruma, kurā bērns var brīvi kustēties. Mazulis ir ap četrdesmit centimetru garš (no pēdiņām līdz galvas vidum) un sver aptuveni 1600 gramu. Lielāko diennakts daļu viņš guļ.

 

Jūs pati: kāpjot pa kāpnēm vai veicot kādu fizisku darbu, iespējams, aizelšaties. Tas tāpēc, ka dzemde atrodas augstu - starp nabu un ribām. Nesatraucieties, ja Brakstona kontrakcijas ilgst pat trīsdesmit sekundes. Tas ir normāli. Normāli ir arī tas, ka Jums pazeminās hemoglobīna līmenis asinīs. Vēdera pigmentētā līnija kļūst aizvien košāka. Jau ļoti skaidri varat sajust, ka mazais spārdās un grozās - tie ir stiprāki spērieni zem ribām, reizēm it kā ritmiskas žagas ik pēc trim-četrām sekundēm.

 

32. (30.) nedēļa: puisītis

 

Jūsu mazulis: mazais ir pilnīgi attīstījies, un zem ādas viņam pakāpeniski turpina nogulsnēties tauku rezerves. Ja bērns piedzimtu jau tagad, viņš gan vēl nespētu patstāvīgi elpot, jo plaušās vēl nav pietiekami daudz surfaktanta - vielas, kas ļauj ieplūst gaisam. Sāk darboties sviedru dziedzeri. Bērna ādiņa izskatās kā interesants, pūkains paklājiņš, ko veido matiņi, kas klāti ar biezu sierveida ziedi. Tā mazuli pasargā ne vien no izmirkšanas augļa ūdenī, bet arī no ādas infekcijām un dzemdību laikā ļauj viņam vieglāk izslīdēt (ja piedzimstot ziedes ir ļoti maz vai nemaz, tā ir viena no pazīmēm, ka bērns pārnēsāts). Augļa apvalks producē pietiekami daudz šķidruma, jo mazulis katru dienu izčurā ap puslitru urīna. Augļa ūdenī ir arī liekā sierveida ziede, barības vielas un plaušu attīstībai nepieciesamās vielas. Daudzi bērni kļūst īpaši aktīvi vakaros no pulksten 20 līdz 23. Mazais tagad ir ap četrdesmit divus centimetrus garš, sver apmēram 1800 gramu.

 

Jūs pati: sākot ar šo nedēļu, ik reizi, kad apmeklēsiet ārstu vai vecmāti, mediķis pārbaudīs, kā bērns dzemdē guļ, klausīsies viņa sirsniņu, novērtēs svara pieaugumu. 

 

33. (31.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: līdz gruntniecības septītajam mēnesim bērniņam bija pietiekami daudz vietas, lai apmestu salto. Tagad mazais jau ir pārāk liels, lai augļa ūdenī viegli apgrieztos otrādi, tāpēc viņa kustības jūtamas kā spērieni un grūdieni. Varētu pat likties, ka bērns mazāk kustās. Protams, konsultējaties ar ārstu, bet visdrīzāk, tas ir tieši ierobežotas telpas dēļ. Pēdējā mēneša laikā mazuļa svars pieaudzis par vēl vienu kilogramu (galvenokārt uz muskuļu un tauku rēķina). Nabassaite (trīs asinsvadi, kas saistīti ar želejveidīgu vielu) ir ļoti stipra. Bērniņa sirsniņa pukst 120-160 reižu minūtē (tas ir stipri vairāk, nekā pieaugušam cilvēkam). Viņš spēj fiksēt skatienu vienā punktā.

 

Jūs pati: sataustot mazuļa pēdiņas vai ceļgalus, var noteikt, kā viņš guļ. Lielākā daļa bērnu jau atrodas ar galvu uz leju un ir pieraduši būt augšpēdu.

 

34. (32.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: viņš var atšķirt gaismu no tumsas. Kad saule apspīd Jūsu vēderu, iekšā ir sārta gaisma. Pēc piedzimšanas bērns spēs skaidri saskatīt Jūsu seju, kad tā atradīsies piecpadsmit līdz divdesmit centimetru attālumā no viņa. Ultrasonogrāfijā tagad skaidri varētu redzēt, ka mazuļa galvas forma, profils izskatās tik attīstīts kā jau piedzimušam bērnam. Sejiņa ir gluda un krunciņas lielākoties izlīdzinājušās. Astoņus procentus mazuļa svara veido tauki. Varbūt viņam uz galvas ir daudz matu. Āda ir rozā. Šīs nedēļas beigās bērna garums no galvas līdz dibenam ir aptuveni trīsdesmit divi centimetri un viņš var svērt pat līdz 2500 gramiem, jo bērni dzimst aizvien smagāki. Mazulim dzemdē kļūst diezgan šauri, kājas un elkoņi ciešāk sakļauti, tāpēc viņš mazāk kustās. Iespējams, tikai tagad kāds bērniņš iekārtojas ar galvu uz leju, lai gan daži to izdara vien īsi pirms dzemdībām. Kad Jums mainās garastāvoklis, emocijas, bērns uz to reaģē, jo caur placentu saņem Jūsu organismā izstrādātos hormonus. Niknu spārdīšanos var izraisīt skaļi trokšņi vai dusmas, uzbudinājums, bet tas var liecināt arī par mazuļa labsajūtu, piemēram, tad, kad Jūs atpūšaties pēc fiziskā darbībā pavadītās dienas. Trīsdesmit četras nedēļas pēc pēdējām mēnešreizēm Jūsu bērns ir pilnīgi attīstījies. Viņš kļuvis ļoti proporcionāls, un viņa proporcijas līdz dzemdībām vairs nemainīsies. Neraugoties uz to, bērna organisms turpina nobriest, viņš arvien pieņemās svarā, līdz būs gatavs lielajai stundai - piedzimšanai.

 

Jūs pati: pēdējais laiks sākt apmeklēt pirmsdzemdību nodarbības. Par nodarbību norisi uzprasiet savam ārstam vai vecmātei. Ja biežāk jāiet cilvēkos, bet tas ir laiks, kad daudzi slimo ar gripu, drošības labad reizi dienā vajadzētu paskalot kaklu ar kumelīšu tēju vai tējas koka eļļas atšķaidījumu.

 

35. (33.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: parasti šajā grūtniecības nedēļā bērns ieņem stāvokli, kādā viņš būs arī dzimšanas brīdī. Viņa garums ir ap 42-49 cm, svars - 1900-2700 g. Uzkrājas glikogēna, dzelzs un kalcija rezerves. Zem ādas nogulsnējušies tauki, kas pēc dzimšanas uzturēs enerģiju un nodrošinās siltumregulāciju. Virs delnas pamatnes ir viena-divas krokas. Lanugo pūku uz ķermeņa kļūst arvien mazāk. Tās paliek tikai uz pleciem, rokām, kājām un krociņās. Gatavojoties dzimšanai, endokrīnā sistēma ir ļoti aktīva, mazulim plaušās izdalās viela, līdzīga ziepjainam šķidrumam, kas uzturēs plaušas atvērtas un gatavas elpot. Šajā vecumā auglim domāšana un atmiņa ir tikpat attīstīta kā jaundzimušajam.

 

Jūs pati: šajā laikā topošajai māmiņai dzemde aizpilda gandrīz visu vēdera dobumu un sniedzas līdz ribām. Stiprākas un manāmākas ir tā dēvētās treniņa kontrakcijas, kuru laikā dzemde kļūst cieta un tad atslābst (iespējams, ka nejutīsiet tās, jo šādas kontrakcijas nav sāpīgas). Muskuļiem atslābstot un iegurnim paplašinoties, iespējams, rodas diskomforta sajūta iegurņa mugurdaļas vai priekšējo saišu rajonā. Ģimenē būtu jau jāpārdomā, kā rīkosities brīdī, kad Jums būs jādodas uz dzemdību nodaļu. Ja Jums jau ir bērni, izlemiet, vai viņi piedalīsies dzemdībās vai nē, vai arī noskaidrojiet, kurš šajā laikā varētu būt ar viņiem kopā.

 

36. (34.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērns ir gandrīz pilnībā nobriedis un noslīd zemāk. Parasti viņš atrodas ar galviņu uz leju (97 procentos gadījumu). Mazuļa garums ir ap 49 cm, svars gandrīz 3000 g (tas gan ir ļoti individuāli). Viņš vairs nevar tik daudz izkustēties, jo dzemdē nav vietas. Pēdējos divos mēnešos katru nedēļu bērns pieņemās svarā apmēram pa 200 gramiem. Neēdiet pārāk daudz, tomēr veselīgi un bieži, lai neciestu Jūsu organisms un mazulim netiktu traucēta smadzeņu attīstība. Līdz dzemdībām viņam jau ir simtiem miljardu nervu šūnu, bet pēc piedzimšanas neviena jauna vairs neveidojas. Tāpēc grūtniecības laikā jāatsakās no notievēšanas diētām. Tikpat svarīgi ir nesmēķēt, nelietot alkoholu, narkotikas un lielās devās nomierinošus līdzekļus.

 

Jūs pati: no šīs nedēļas līdz dzemdībām ārsts vai vecmāte jāapmeklē reizi septiņās-desmit dienās. Ja šis ir pirmais bērns, šonedēļ vai drīz pēc tam viņš noslīdēs zemāk un Jūs jutīsities labāk, kļūs vieglāk elpot, taču būs vajadzība biežāk urinēt. Naktī divas-trīs reizes būs jāiet uz tualeti (pēc dzemdībām bērns var mosties apmēram šajā laikā). Dažas sievietes tā arī nepamana šo vēdera noslīdēšanu. Smagās dzemdes spiediens uz kuņģi var izraisīt grēmas, it īpaši, ja guļat uz muguras bez spilvena. Paātrinās pulss. Pirms grūtniecības tā biežums vidēji bija 68-70, bet tagad - 82-86 reizes minūtē. No 32. līdz 36.nedēļai izlīdzinās naba, pēc tam tā izspiešas uz āru (kad tas notiks, atkarīgs no tā, cik stipri esat pieņēmusies svarā). Hormoni, kurus ražo placenta, stimulē piena veidošanos krūtīs. Raizes par tuvajām dzemdībām bieži ieņem galveno vietu sievietes domās. Pie grūtnieces domām, vai viss ir kārtībā, vēl papildus nervozēšanu var izraisīt paziņu un radinieku nebeidzamie jautājumi: "nu, kad beidzot?", "vai tad vēl nav laiks?" un t.t. Vienkāršāk tikt vaļā no šiem jautājumiem ir pateikt, ka ārsta noteiktais termiņš ir kādas divas nedēļas vēlāk, nekā īstenībā. Tādejādi Jūs iegūsiet mieru pēdējās nedēļās.

 

37. (35.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: augļa ūdens daudzums līdz grūtniecības beigām ir apmēram 0.5 - 1.5 litri. Mazulim pilnveidojās smadzeņu darbība. Acu kustības kļūst koordinētas, uzlabojas redze. Pēdējās nedēļās bērna virsnieres vairāk producē hormonu kortizonu, kā iespaidā noris procesi, kuri ļauj atverties plaušām un tās sagatavo pirmajai ieelpai.

 

Jūs pati: izmantojiet iespēju (ja tāda ir) iegriezties dzemdību nodaļā, kurā gribat dzemdēt. Grūtniecības beigās sievietei mēdz rasties tā saucamais ligzdas vīšanas instinkts. Viņa jūtīgi uztver visu, kas saistīts ar mājokli, tā iekārtošanu un neaizskaramību gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Tāpēc tiek ieteikts grūtniecības pēdējos mēnešos nemainīt dzīvesvietu, izvairīties no radikālām pārmaiņām. Neilgi pirms bērniņa nākšanas pasaulē rodas enerģijas pieplūdums. Ir sievietes, kuras pirms pašām dzemdībām pagūst iztīrīt māju, nomazgāt logus. Patiesībā šī enerģija nav domāta nepadarīto darbu veikšanai. Daba iekārtojusi tā, ka pirms dzemdībām izdalās hormoni, kuri nodrošina enerģiju, kas nepieciešama tieši dzemdībām.

 

38. (36.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: bērniņš joprojām pieņemās svarā, pat par 28 g dienā. Pēdējās grūtniecības nedēļās mazulis aizņem visu dzemdi un, samazinoties augļa ūdens daudzumam, ir ļoti tuvu dzemdes sienai. Kad glāstat vai masejat vēderu, bērns jūt Jūsu rokas pieskārienu. Mazuļa āda ir gluda un mīksta, tā vēl joprojām klāta ar plānu kārtiņu sierveida ziedes. Mazulis ir pieradis pie tā, ka viņu cieši aptver dzemde, kas reizēm saraujas un atslābst. Astoņdesmit procentu bērnu dzimst apmēram desmit dienas pirms 280. dienas.

 

Jūs pati: dienā rosoties nogurst kājas, ja iespējams, guļot tās paceļiet uz augšu. Bērns tagad grozās mazāk, varbūt jūtat dīvainu sanošu sajūtu makstī, jo viņš kustina galvu pret Jūsu vēdera lejasdaļas muskuļiem. Iegurņa saites sasniedz maksimālo elastības pakāpi, ļaujot izplesties iegurņa un krustu locītavām. Normāla grūtniecība ilgst no 38 līdz 40 nedēļām. Iespējams, ka Jums noteiktā dzemdību diena jau tuvojās. Bet nenoskaņojoties uz šo konkrēto datumu! Tas ir tikai tāds koordinācijas punkts, nevis precīzs datums, kad jānotiek dzemdībām. Noteiktajā datumā dzemdē tikai ļoti minimāls sieviešu daudzums. Pārsvarā dzemdības notiek + (-) 2 nedēļās no šī datuma.

 

39. (37.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: kad viņš ir nomodā, zilās acis, kuru krāsa pirmajās nedēļās pēc dzemdībām var mainīties, ir atvērtas. Augļa ūdens atjaunojas ik pēc trīs stundām. Mazuļa zarnas piepildītas ar mekoniju, t.i., ar zaļgani melnu masu - gremošanas sistēmas izdalījumiem, sajauktiem ar žulti un šūnām no zarnu sieniņām, arī lanugo matiņiem, pigmentiem. Pēdējās divās nedēļās kustības var kļūt lēnākas, svara pieaugums samazinās līdz 100 g nedēļā, placenta vairs nepalielinās, taču turpina funkcionēt.

 

Jūs pati: dzemdes kakliņš nobriest, kļūst mīksts un plānāks, to noslēdzošā gļotu pika var izslīdēt. Varbūt jūtaties smagnēja un nogurusi, jūtat spēcīgas Brakstona kontrakcijas. Daudzas sievietes novērojušas, ka šīs kontrakcijas vairāk ir jūtamas otrajā un tālākajās grūtniecībās. Jums ir grūtāk gulēt, nevarat atrast ērtu pozu. Miegā nav iespējams otrādi apgriezties bez pamošanās. Bezmiegs šajā laikā ir ļoti izplatīta parādība. Vēl problēmas var sagādāt citas neērtības. Piemēram, zarnu uzpūšanās, aizcietējumi, gremošanas traucējumi. Bieži slēdzējmuskuļi paliek vājāki, tāpēc klepojot, smejoties vai šķaudot var izdalīties neliels urīna daudzums. Ir grūti sēdēt. Rodas aizdusa no jebkuras fiziskas piepūles. Bērna smagums bieži spiež uz nerviem, kas atrodas cirkšņos, kā rezultātā varat izjust asas sāpes vienā vai abās kājās. Bieža parādība ir arī paplašinātās vēnas kājās, hemoroīdi. Pēdējos grūtniecības mēnešos sievietei ir biežas garastāvokļa maiņas. Ir atmiņas traucējumi, grūtniece kļūst aizmāršīga. Dažreiz var uznākt izmisums - kas tad ar manu galvu notiek? Neraizējaties, tā ir normāla parādība, pēc dzemdībām viss būs atkal normā.

 

40. (38.) nedēļa:

 

Jūsu mazulis: vidēja lieluma iznēsāts bērns ir 48-56 cm garš, sver 3000-4000 g. Viņš kļuvis pilnīgs un apaļš, viņa organisms ir nobriedis. Mazulis atrodas dzemdes lejasdaļā un ir atspiedies pret atslābušo, daļēji pavērto dzemdes kakliņu. Bērnam izveidojušās plaukstas pamatnes krokas. Ar saviem garajiem nadziņiem viņš var saskrāpēt sev seju. Drīz mazulis atstās pazīstamo patvērumu un viņam būs vajadzīga mīlestība un rūpes.

 

Jūs pati: ilgi gaidītā diena vairs nav tālu, un, iespējams, Jūs ļoti vēlaties, lai tas nenotiktu tik drīz. Tuvojoties dzemdībām, dzemdes aktivitāte pieaug, līdz treniņa kontrakcijas pāriet īstās dzemdībās. Dažreiz neilgi pirms dzemdībām noplūst augļa ūdens. 

Materiāls sagatavots pēc žurnāla "Mans mazais" rakstiem.

Atsūtīja - Pata. Tekstā ir nelieli iestarpinājumi no Agneses puses.

 

Pirmais trimestris

 

Otrais trimestris

 

Aprunāties ar citiem apmeklētājiem par līdzīgām tēmām Jūs varat  Forumā:  

 

Grūtniecība

 

 

Dzemdības

 

Kategorija: Grūtniecības kalendārs | Pievienoja: aviciite (01.01.2010)
Skatījumu skaits: 38870 | Komentāri: 2 | Atslēgvārdi: kalendars | Reitings: 1.0/1