Galvenā lapa » Grūtniecība » Grūtniecība Pievienot jaunu ierakstu

Bailes grūtniecības laikā
 
 
Lai arī ne visas grūtnieces to atzīst, tomēr atsevišķos grūtniecības brīžos, bet citām turpat vai visu bērniņa gaidīšanas laiku, ir kādas bailes. Būtiski ir zināt, ka tas ir dabīgi un ka šīs bailes nevajadzētu apspiest, jo tām ir zināma jēga. Bailes ir kā potenciāls palīglīdzeklis, kā izturēt grūtā situācijā. Nereti pastāv uzskats, ka par bailēm runāt ir bīstami, jo tad tās var kļūt vēl spēcīgākas. Tas nav pareizi. Bailes, par kurām tiek runāts, tādējādi savu spēku mazina vai zaudē. Jo pašas par sevi tās kaut kur sievietes psihē jau eksistē, un neapzinātas tās nodara vēl lielāku kaitējumu nekā tad, ja sieviete ar tām ir pazīstama.
 

Uz jebkuru saspringtu dzīves situāciju, kurai cilvēks nav bijis gatavs, viņš parasti reaģē ar izbīli un vēl lielāku sasprindzinājumu, kas savukārt attiecīgo situāciju reizēm padara vēl sarežģītāku. Lielā mērā to var attiecināt arī uz dzemdībām. Ja sieviete pirms kontrakcijām un kontrakciju laikā izjūt spēcīgas bailes, neapzināti viņa "aiztur” dzemdības. Gatavojoties dzemdībām ir svarīgi atklāt dažādo baiļu esamību, cēloņus, vienlaikus dodot sievietei pārliecību, ka šīs sajūtas iespējams kontrolēt, padarot mazāk traucējošas.

 

Dzīves laikā katrs cilvēks izveido kādas stratēģijas, kā tikt galā ar sarežģītām dzīves situācijām. Grūtniecība un dzemdības, kā daudz dažādus iekšējos resursus prasošs un ņemošs dzīves notikums, vienmēr ir daļa no sievietes jūtu pasaules. Ir neiespējami tās nošķirt no sievietes domāšanas, sajūtām un rīcības citās saspringtās dzīves situācijās. Sievietei, kas gaida bērniņu, iespējams palīdzēt ļaujot viņai pašai apzināties ne tikai savas bailes un nedrošību, bet arī savus iekšējos resursus un spējas, kurus viņa veiksmīgi pielietojusi līdz šim. Daudz būtiskāk par to, lai "iemācītu” sievietei, "kā dzemdēt”, kas ne vienmēr sniedz gaidīto rezultātu, jo nekad jau nav precīzi paredzams, kas un kā notiks pat pilnīgi dabīgās un "normālās” dzemdībās, sagatavojošās nodarbībās vajadzētu radīt viņai drošības sajūtu par savu ķermeni un savām garīgajām spējām.

 

Tam, kā sieviete uztver savu grūtniecību, ir nozīme arī dzemdību norisē. Pirmajā grūtniecības laikā bieži ir raksturīgas pretrunīgas jūtas, kas, ja šī grūtniecība bijusi neplānota, protams, ir daudz izteiktākas, nekā plānotas grūtniecības gadījumā. Blakus priekam par gaidāmo bērniņu sajūta, ka nu ar šo grūtniecību viss dzīvē mainīsies – materiālais stāvoklis, profesionālā darbība, attiecības ar partneri, draugiem, ģimeni, var likties diezgan uztraucoša. Bažas sieviete var izjust gan par grūtniecības veiksmīgu norisi, gan dzemdībām un iespējamām to komplikācijām, par to, vai gaidāmais mazulis būs vesels un piedzims laikā, vai viņa dzemdību laikā nezaudēs paškontroli, par to, kāda viņa būs kā mamma. Bail var būt arī vienkārši no nezināmā, bet sievietei, kas gaida pirmo bērniņu, jauns un nezināms ir daudz kas. Tikai tad, ja šīs bailes kļūst pārāk nomācošas, un tās ir grūti kontrolēt, sievietei vajadzētu meklēt psihologa palīdzību.

 

Dzemdību norisi iespaido daudz vairāk faktoru nekā parasti tiek uzskatīts. Tie nav tikai medicīniski aspekti, kas nosaka, kā kopumā noritēs dzemdības, lai gan pēdējā laika tendence tomēr ir salīdzinoši "tehniska” pieeja dzemdībām. Sagatavošanās process nereti tiek ierobežoti saprasts ar regulārām medicīniskām pārbaudēm, par kurām tiek atzīmēts Mātes pasē. Nodarbībās topošajām māmiņām pārsvarā tiek mācītas atslābināšanās un elpošanas tehnikas un trenēti dažādi fiziski vingrinājumi, kas, lai arī būtiski, tomēr nevajadzētu aizmirst par to, ka dzemdībās kopīgi darbojas ķermenis, psihe un vide. 

 

www.lina.lv


 

 

 

Kategorija: Grūtniecība | Pievienoja: AIRITA (01.01.2010) | Autors: Vita Kalniņa, psiholoģe
Skatījumu skaits: 3132 | Atslēgvārdi: bailes, grutnieciba, sievietem | Reitings: 0.0/0