Galvenie » Faili » Tīnis [ Pievienot jaunu ierakstu ]

Tīne stāvoklī
23.08.2014, 13:03:55
 
 
Pusaudze – praktiski pati vēl bērns, tāpēc grūti to saprast, jo īpaši vecākiem, ka, likteņa nejaušības vadīta, viņu mazā meitiņa zem savas sirds klusībā nes jaunu dzīvībiņu. Un, pirms mesties nosodīt vai kaut ko viņai pārmest, mēģiniet saprast, kā jūtas viņa – pusaudze, kas tik tikko pati sāk iepazīt dzīvi...

Ko jūt meitene, paliekot stāvoklī?
 

Pirmkārt, tās ir BAILES. Bailes ir raksturīgākās emocijas gandrīz jebkuras pusaudzes grūtniecības laikā. „Es nedrīkstu to teikt vecākiem. Viņi nogalinās mani!” „Kā es pabeigšu skolu, ja esmu stāvoklī?” „Mans puisis mani pametīs, ja neuztaisīšu abortu.” Jauniete šādā krīzes situācijā pie horizonta, iespējams, redz tikai zaudējumus – mīlestības, laika, izglītības un fiziskās veselības zaudēšanu. Bailes par vienu vai vairākiem zaudējumiem pastiprina viņas negatīvo reakciju. Visticamāk meitene nav spējīga reāli iztēloties, kas viņu sagaida nākotnē...

 

Atteikšanās no mātes lomas šinī vecumā ir visbiežāk sastopamā reakcija, īpaši pirmajās grūtniecības nedēļās, kad vienīgais, kas nāk prātā, ir zaudēts dzīves laiks, nogurums, bailes no nezināmā, iespējamais nelabums un pozitīvs grūtniecības tests.

 

Bieži vien meitenē rodas nožēla par to, ka viņa nav klausījusi vecākus, savukārt vecāki sev pārmet, ka nepietiekoši veltījuši laiku meitas audzināšanai, bijuši pārāk aizņemti un noguruši vai, ka pieļāvuši pārlieku visatļautību, neierobežojot meitas brīvību (bet vai tad pusaudzi ir iespējams izkontrolēt?). Tajā brīdī vecāki saprot, cik maz laika ir pavadīts kopā ar meitu (lai gan arī te situācija var būt ļoti dažāda - ne visiem bērniem pieaugot ir vēlēšanās laiku pavadīt kopā ar vecākiem, visbiežāk pusaudzis meklē sev sabiedrotos ārpus mājas).

 

Dusmas ir klasiska vecāku reakcija, tādēļ meita, iespējams, par grūtniecību noklusēs. Piemēram, Amerikā vairākos štatos abortu atļauts veikt bez vecāku piekrišanas vai tiem nezinot, pieņemot, ka vecāki emocionāli var sagraut jaunieti, pret pusaugu meitu izturoties nepamatoti uzstājīgi vai nosodoši un uzskatot, ka meita nevar bez viņiem tikt galā ar grūtniecību.

 

Vecāku galvenais uzdevums šādā situācijā ir – izturēties pret meitu saprotoši, pat ja viņi neatbalsta to, ko meita izdarījusi. Klasiskam ķīniešu simbolam, kas apzīmē vārdu krīze, ir sava nozīme šajā situācijā. Tas sastāv no diviem simboliem: viens attēlo briesmas, otrs – iespēju. Briesmas nozīmē to, ka tieši vecāku reakcija uz grūtniecību ģimenē var radīt dziļas rētas, un, lai tās spētu sadziedēt, iespējams, būs jāpaiet daudziem gadiem, tāpēc vecākiem vajadzētu izturēties tā, lai meita spētu saglabātu cieņu gan savās, gan apkārtējo līdzcilvēku acīs, un būtu pateicīga saviem vecākiem par viņu atbalstu visu turpmāko dzīvi. Neatkarīgi no tā, ko bērns izvēlas darīt, vecākiem tas ir jāatbalsta.

 

Kad apkārt rodas panika, vecāku misija ir saglabāt mieru. Gudri vecāki saprot, ka vislielākās grūtības sagaida pašu pusaudzi, nevis viņus. Un lai arī kā gribētos pateikt vārdiņus: „Es taču teicu!”, vecākiem jāmēģina savaldīties un neizteikt tos. Pusaudzei jau tā ir grūti, un visās konfliktsituācijās būtu labi, ja ģimene varētu būt kā viena komanda. Tas nozīmē iesaistīt arī bērniņa tēvu, prasīt no viņa atbildību, iespējams, viņš labprāt to vēlas, nevis uzreiz izsvītrot viņu no savas dzīves.


 Pusaudzes vecumā meitenei domas par grūtniecību visbiežāk ir nestabilas un svārstīgas.

Vienu dienu kā vienīgais risinājums šķiet aborts, taču nākamajā dienā ir prieks par to, ka drīz būs mājās bērniņš. Nespēja pieņemt saprātīgus lēmumus un nenoteiktība ir plaši izplatītas parādības šādās situācijās. Tāpēc ir labi, ja var atrast vēl kādu meiteni, kura ir bijusi līdzīgā situācijā. Tas var palīdzēt izlemt.


Spiediens veikt abortu.

Tas var rasties dažādu iemeslu dēļ. Pusaudze, iespējams, uzskata grūtniecību par sabojātu nākotni un grūtībām, viņu moka sirdsapziņas pārmetumi, tādēļ izvēlas ātru un samērā lētu procedūru. „Nevienam tas nav jāzina, un es pati varu tikt galā ar savu dzīvi.” Puisis (kuru pašu moka bailes un vainas apziņa, bez šaubām, par savām nākotnē paredzamajām finansiālajām saistībām) var ietekmēt meiteni izdarīt abortu, pat piedāvājot apmaksāt ar to saistītos izdevumus. Viņš var piedraudēt meitenei, ka pārtrauks attiecības, ja netiks veikts aborts, un nevienu nevar par to nosodīt, jo izpratne pusaudzim uz doto brīdi ir tieši tāda, kāda tā ir. No nenobriedušas personības nevar prasīt saprātīgu lēmumu, tāpēc svarīga ir apkārtējo attieksme – ārstu, skolotāku, vecāku... Daži vecāki, uztraucoties par meitas nākotni vai savu reputāciju sabiedrībā (vai neredzot perspektīvu bērniņu izaudzināt), uzskata abortu par risinājumu.

 


Bērns kā rotaļlieta.

Dažas neprecētas pusaugu meitenes uzskata savu grūtniecību par bēgšanu no saspringtās situācijas mājās. Tās uzskata bērniņu par mīļu kompanjonu, tādu kā mazu kucēnu, neapzinoties enerģijas daudzumu, ko prasa jaundzimušais (īpaši pirmajās nedēļās), nedodot neko pretī. Šajā gadījumā situācija ir īpaši nopietna, jo pusaudze absolūti neapzinās situācijas nopietnību un mātes lomu kā tādu.

 


Mīļās mātes

 kuras ir nonākušas līdzīgā situācijā, atcerieties, ka Jūsu meitai būs vajadzīga palīdzība, daudz palīdzības, taču ne glābiņš. Viņa pēkšņi kļuvusi par pieaugušu cilvēku. Jums jāpārvar kārdinājums glābt viņu no bērnišķīgās domāšanas un bezatbildības, pieņemot visus meitas lēmumus. Viņai jāsaprot visas vajadzības un jāpieņem ar grūtniecību saistītie lēmumi, un jums jābūt viņai blakus kā atbalstam, kā sabiedrotajam. Arī jums kā vecākiem nāksies pieņemt kādu svarīgu lēmumu. Kāda būs jūsu loma bērna audzināšanā? Ja topošā māmiņa ir ļoti jauna, jums nāksies kļūt par vecākiem vēl kādam, un tas jums var likties aizvainojoši. Bet varbūt jūs priecāsieties par iespēju saglabāt mājīgu ģimenes ligzdiņu.

 


Jūsu kā vecāku pieredze

 


Ja grūtniecība iestājusies jūsu pusaudzes protesta dēļ, arī tie vecākiem nav nekādi svētki. Atklājums, ka jūsu pusaugu meitai iestājusies grūtniecība, jūsu un meitas reakcija uz to – bailes par viņas nākotni, noliegums, vainas apziņa – ir nopietns pārbaudījums. Vecāki bieži izjūt dažādas dusmas – dusmas par meitas neuzmanību, dusmas par vecāku padomu neņemšanu vērā.

 


Aborts

Ļoti bieži nākas saskarties ar aborta jautājumu. Daudzi teiks, ka aborts ir vislabākais risinājums, uzskatot procedūru par samērā vienkāršu. Vecāki šo iespēju apsver vairāku iemeslu dēļ. Taču pirms pieņemat šo kā pēdējo lēmumu, apdomājiet par to, ka...Aborts nav tas pats, kas apendicīta operācija, kad no ķermeņa tiek izņemti nevajadzīgi audi. Šī operācija beidzas ar vēl nedzimuša cilvēka dzīvībiņas pārtraukšanu. Šī dzīvība nav redzama, un pirmajās nedēļas to nevar arī sajust, tāpēc tās nozīme salīdzinājumā ar šī brīža problēmām un rūpēm šķiet mazsvarīga. Cilvēciņš, kura dzīvība ir viņa mātes un viņas tuvinieku ziņā, kas cenšas māmiņu ietekmēt, nevar pastāvēt par sevi.


Pusaudze redz dzīvi tikai šodienā, viņa nezina, kas notiks rīt.

 Līdzšinējā dzīves pieredze ir pavisam niecīga. Un viens no sāpīgākajiem momentiem ir tas, ka, izvēloties veikt abortu, meitene pat nenojauš, cik lielam riskam viņa sevi pakļauj periodā pēc aborta. Depresija ir tikai viens no simptomiem, kas skar gandrīz katru meiteni, kura izvēlējusies par labu abortam. Par iespējamajām komplikācijām šobrīd nerunājot, tiek iedragāta pusaudzes psihe, kas daudzām no viņām kā smaga aste velkas līdzi daudzus turpmākos gadus. Tukšuma sajūta klēpī pēc aborta ir neizbēgama – vai tas ir to vērts?

 


Varam šo rindkopu nelikt, bet uzrakstīt pēc tam kaut ko vairāk par to? Latvijā ir pieejami krīžu centri jaunajām meitenēm, kas radīti, lai pārrunātu radušos jautājumus, iegūtu informāciju, apsvērtu vairākus risinājumus un gūtu iejūtību. Pat, ja meitene ir pārliecināta par savu izvēli un rīcību, centrs var sniegt ievērojamu palīdzību. Krīžu centros pieejamie pakalpojumi ietver reālu jebkādas ilglaicīgas ietekmes novērtējumu, vērtīgu padomu sniegšanu, medicīnisku aprūpi, grūtnieču apģērbu un mazuļiem nepieciešamo lietu sagādi. Daudzos krīžu centros iespējams veikt medicīniskas apskates un mazuļa apskati. Parasti par šiem pakalpojumiem nav jāmaksā.

 


Daudzas pusaudzes izvairās no piemērotas medicīniskās aprūpes vairāku iemeslu dēļ, neskatoties uz to, ka pusaugu meitenēm salīdzinājumā ar vecākām sievietēm biežāk ir sarežģījumi grūtniecības un dzemdību laikā. Vairumu šo problēmu var jau laikus novērst (vai vismaz paredzēt), regulāri dodoties uz pārbaudēm un saņemot atbilstošu medicīnisko aprūpi. 
 

Atjaunots raksts no 2010 gada

 

 

 

Kategorija: Tīnis | Pievienoja: AIRITA | Atslēgvārdi: tinis
Skatījumu skaits: 2289 | Lejuplāžu skaits: 0 | Reitings: 0.0/0